چرا تنور های مکانیزه جای تنورهای سنتی را گرفتند؟

 دلايل جايگزين شدن روش مکانيزه پخت نان به جاي روش سنتي:

یکی از دلایلی که باعث پایین آمدن کیفیت نان ها شده است استفاده از شعله مستقیم در تولید نان می باشد. بیشتر نان های سنتی با استفاده از حرارت مستقیم پخته می شوند؛ که یکی از نقطه ضعف های این نوع نان ها می باشد. تولید نان به روش مکانیزه به همین دلیل جایگزین شد که بتوان از از حرارت غیر مستقیم فرهای استاندارد استفاده کرد و این گونه دستگاه ها جای تنورهای سنتی را گرفتند.
 با این تفاوت که حرارت آنها غیر مستقیم می باشد موادی ناشی از سوختن مواد سوختنی با نان در ارتباط بود و از آنجا که این مواد مضر می باشد به نان نیز آسیب وارد می کند و کیفیت نان را پایین می آورد و همچنین به سلامت مردم آسیب می رسد با استفاده از روشهای مکانیزه تمام کاستي هاي  پخت نان به روش سنتی برطرف می شود.
  از قابلیت های این دستگاه ها می توان به:
  •  تنظیم دمای تنور
  •  و زمان پخت
  • حذف گاز هاي سمي
  •  بهداشتی تر شدن محیط نانوایی‌ها 
 اشاره کرد.در روش سنتی استفاده از سوخت های فسیلی و گاز سمی ایجاد گازهای سمی وجود دارد مواد که از طریق این سوختن این گازها ایجاد می شود به نان ها نیز برخورد می کند و باعث بروز سرطان می شود در روش مکانیزه این مشکل برطرف می‌شود چراکه حرارت غیر مستقیم نان پخته می شود یکی دیگر از مواردی که تنورهای سنتی را دچار اشکال می کند استفاده مداوم از آن است از لحاظ بهداشتی ایراد دارد بسیاری از بیماری ها را برای افرادی که در کنار این که تنها کار می‌کنند به دنبال دارد مانند اگزما سرطان های پوستی و بیماری های چشمی واریس پا در روش مکانیزه تا حد زیادی این معایب برطرف شده و به ایمنی هم دستگاه و هم برای سلامتی نانوایان توجه شده است.
دي اکسيد کربن ,یکی از معایبی که ماشین آلات پخت نان با حرارت مستقیم به وجود می آورد ایجاد گازهایی کربو هیدرات های آروماتیک می باشد که هنگام پخت وارد نان می شود. کربوهیدرات گروه از ترکیبات آلی هستند که از سوختن ناقص مواد آلی به وجود می آید و در همه جا وجود دارد از جمله آب و هوا...‍ تفاوت شعله مستقیم و حرارت غیر مستقیم شعله مستقیم.
 در پخت نان با شعله مستقیم:
 شعله در منطقه محصول تشکیل شده و محصول پخت مستقیماً با شعله و ذرات پسماندهای سوخت ارتباط دارد در نتیجه آلودگی نان بالا و به تبع مصرف سوخت بالا می باشد. 
حرارت غیر مستقیم:
 در روش تولید نان با حرارت غیرمستقیم ارتباط شعله با بستر پخت حذف شده و شعله و گازهای ناشی از سوختن ارتباطی با محفظه کاخ نداشته و کربوهیدرات‌های حاصل از سوخت از طریق اگزوز به خارج از دستگاه منتقل می گردد در نتیجه نان تولیدی فاقد هرگونه آلودگی به فلزات سنگین بوده و کاملاً بهداشتی و با ماندگاری بالا ضمن اینکه مصرف سوخت تا حد کاهش پیدا می کند.